Murderbot (2025)

Murderbot
Sezona 1
Apple TV + / 2025
Režija: 
Roseanne Liang, Paul Weitz, Toa Fraser, Aurora Guerrero, Chris Weitz
Scenario: 
Paul Weitz, Chris Weitz, Martha Wells
Zemlja proizvodnje: 
USA
Jezik: 
Engleski

Postoji nešto gotovo nepristojno zavodljivo u toj ideji da bi android, projektovan da štiti i ubija, mogao istovremeno da razvije zavisnost od sapunica. "Murderbot" je serija koja, bez mnogo pompe, ulazi u prostor između akcije, introspekcije i nežne ironije, i zauzima ga prilično udobno, kao neko ko je došao nenajavljen, ali mu ipak nameštate jastuk. Na prvi pogled deluje kao još jedna priča o veštačkoj inteligenciji, korporativnim zaverama i borbi protiv sistema, ali vrlo brzo se ispostavlja da je u njenom središtu nešto znatno toplije – osećanje nepripadanja i uporna, tiha potraga za nečim što liči na smisao.

Glavni lik – android čije je službeno ime niz besmislenih cifara, a koga nazivamo Murderbot – u startu osvaja ravnodušnim tonom i nekom vrstom lenje pameti. On ne voli ljude. Ne voli ni sebe. Ali voli da gleda serije. I to nije simpatičan detalj ubačen da bi se stvorila „relatable“ atmosfera. To je ključ koji otvara celu seriju, jer upravo kroz te sapunice Murderbot uči šta znači biti čovek – ne na nivou definicija, nego kroz gestove, mimiku, pogrešne odluke i promašene poglede. Sve ono što pravi ljudi zapravo i jesu.

Alexander Skarsgård u glavnoj ulozi ne igra robota, nego igra osobu koja glumi da je robot koji pokušava da shvati kako da se ponaša kao osoba. I u tome je briljantan. Nema prenaglašenih ekspresija, nema patetike, samo suptilne promene u tonu, u držanju tela, u načinu na koji ćuti. Njegov Murderbot je istovremeno duhovit i melanholičan, hladan i ranjiv, kao da svaku emociju analizira pre nego što je (ne)dozvoli sebi da je oseti.

Vizuelno, serija igra na sigurnu kartu. Sterilni pejzaži korporativnih svemirskih baza nasuprot toplijim, zemljanim tonovima na udaljenim planetama ne donose ništa revolucionarno, ali su u funkciji priče. Ni efekti nisu spektakularni, ali su tačno onoliko prisutni koliko je potrebno da ne odvlače pažnju. Akcione scene su kratke i funkcionalne, što je osveženje u vremenu kad sve mora da eksplodira bar tri puta po epizodi.

Preporuka