"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" je gorko potresna komedija

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Searchlight Pictures / 20th Century Studios / 2017
Režija: 
Martin McDonagh
Scenario: 
Martin McDonagh
Zemlja proizvodnje: 
USA
Jezik: 
Engleski
9.0
9

Britansko-irski reditelj i scenarista Martin McDonagh inspiraciju za film "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" pronašao je u istinitoj priči. Njegov dirljiv, mračno-komičan i emotivan film je zasnovan na slučaju Kathy Page. Tokom jednog putovanja autobusom u Americi, McDonagh je video dva velika bilborda, koje je postavio James Fulton, iz frustracije što ubistvo njegove ćerke, koja je ubijena u maju 1991. godine, nije rešeno. McDonagh nije mogao da izbaci iz glave ono što je video i vrlo brzo je shvatio da se u tome krije filmska priča, te je došao na ideju da u njegovom filmu isto to učini majka nakon nestanka, ubistva ili silovanja svoje ćerke.

McDonaghov prvi film koji je režirao bio je kratkometražni "Six Shooter" (2004), nagrađen Oskarom. Stigao je zatim i prvi dugometražni, vrhunski "In Bruges" (2008), koji je bio nominovan za Oskara u kategoriji najboljeg originalnog scenarija. Nakon tog filma, četiri godine kasnije, režirao je sasvim dobar "Seven Psychopaths" (2012), a "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" je takođe film vredan pažnje, u kojem su veliki posao odradili i glumci, posebno Frances McDormand i Sam Rockwell, koji su apsolutno fantastični, te su oboje osvojili Oskara. McDonagh ima naviku da često radi sa svojim zvezdama: Brendanom Gleesonom, Colinom Farrellom, Christopherom Walkenom... Ovo je njegova druga saradnja sa Woodyjem Harrelsonom i Samom Rockwellom, a prva sa Frances McDormand.

Mildred (Frances McDormand) ima itekako razloga da bude frustrirana i očajna jer je nedavno ostala bez ćerke, a nakon što lokalna policija u malom mestu u američkoj saveznoj državi Missouri mesecima ne može ništa da uradi po pitanju istrage oko silovanja i ubistva njene ćerke, Mildred je odlučila da postavi tri bilborda pored puta. Na njima stoji: "Silovana dok je umirala", "I dalje bez hapšenja?", te "Kako to, šerife Willoughby?", i uspeva Mildred donekle postići željeni efekat, odnosno uznemiriti javnost, te razdrmati lokalnu policiju.

Dakle, Mildred traži pravdu za svoju ćerku, provocirajući policiju, uključujući šefa policije Willoughbyja (Woody Harrelson), koji je donekle normalna osoba, ali i teško bolestan, te mu se bliži kraj života i za sobom će ostaviti mladu ženu i dvoje male dece. Upoznajemo još jednog važnog lika u priči, Dixona (Sam Rockwell), najglupljeg policajca u okrugu, rasistu i nasilnika koji živi neispunjenim životom i pod budnim okom svoje majke. Nakon što Mildred postavi svoje bilborde, posećuje je Willoughby, koji joj kaže: "Učinio bih sve da uhvatim ubicu vaše ćerke". Takođe joj kaže još nešto, nešto za šta veruje da će je ubediti da skine bilborde – nešto što bi ubedilo skoro svaku normalnu osobu da skine bilborde, ali Mildred ostaje pri svojoj odluci da ih ipak postavi. Tu je i sveštenik koji joj objašnjava: "Svi su uz tebe zbog tvoje ćerke. Ali te niko ne podržava u ovome što radiš". Potez da zakupi bilborde i na njima prozove uglednog građanina će Mildred, očajnicu koja nema šta da izgubi, staviti u ratno stanje.

Preporuka

share
share