Danas počinje još jedno leto. Automehaničari upravo vrše poslednje popravke na starim TAM kamionima iz kojih će se za koji dan, tu na ćošku prodavati lubenice, ljudi se spremaju da naprave novi serijal fotografija svojih prekrštenih nogu na ležaljci sa plaže, uz nadasve originalne i duhovite opaske tipa „teško je“, a svi oni koji su 11 meseci maštali o odmoru, stižu njihovih pet minuta, da ne kažem 10 dana. Ovog leta ćemo dobiti novog svetskog prvaka u fudbalu i stare gubitnike u svemu ostalom. Ljudi po srećnim brakovima će na more porodično, a oni u malo manje srećnim daće sve od sebe da i pored porodičnog odlaska na more posle odu negde sa svojim ljubavnikom/ljubavnicom, dok im suprug/supruga kače klipove sa onog prvog letovanja, u kojima se hvale kako imaju dobar i dugovečan brak. Predsednik Amerike će verovatno po tridesetdrugi put obznaniti kraj rata sa Iranom, proglašavajući sebe svecem, a ovaj naš nezdravi će sebe proglasiti svecem i bez bilo kakvog primirja. Ovi što vole zimu će opet kukati kako im je pretoplo, a mi što volimo leto ćemo uživati razgaćeni, pod klimom i sa nekim hladnim pićem. Danas počinje novo leto u kome gotovo ništa neće biti novo.

Što se mene tiče ja ću opet čuvati svoju terasu od lopova, na njoj ću pisati i slušati neku letnju muziku. Jedan od mojih najdražih, ne samo letnjih albuma već i generalno, zove se To Live Alone in That Long Summer, kanadskog muzičara Barzina. On tačno zna sve one skrivene letnje rukavce u koje niko ne zalazi i sva ona gluva doba noći u kojima te niko ne čuje, ma koliko glasno da zapomažeš. Barzin zna o samoći, miru i gađenju na licemerni svet. Zato će to biti prvi album kog ću sebi pustiti i ovog leta i zato se po njemu zove cela današnja Gistro FM epizoda. A u njoj vas čeka svašta.

Ako volite indi pop, Teenage Fanclub, Wilco i Big Star, obratite pažnju na šesti album londonskog kvarteta The Hanging Stars. Osnovano sumnjam da ću neke letnje trenutke pamtiti baš po par zarazno melodičnih pesama sa ove sjajne ploče. Ako slušate Tortoise, obavezno poslušajte eksperimentalni trio BASIC u kome svira Dag Braun. Muzičar i producent Danijel Lanoa (radio sa Bobom Dilanom, Nilom Jangom, Emilu Heris i U2, između ostalih) je pre neki dan objavio nastavak albuma Belladona kog je originalno snimio pre više od 20 godina. Ako tražite sporu, nežnu, psihodeličnu, noćnu i letnju ploču, ova ja ta. Slušamo još i nove singlove za Interpol, Lambchop, Spearmint, ali i Arsena Dedića, REM, Fountains of Wayne, Grejama Koksona i mnogo toga još.

Gustirajte ovu epizodu jer vas sledeće nedelje čeka još samo jedna, a onda sledi dvomesečna pauza.