Freaky Tales [2025]

Freaky Tales
Lionsgate Films / 2025
Režija: 
Anna Boden, Ryan Fleck
Scenario: 
Anna Boden, Ryan Fleck
Zemlja proizvodnje: 
USA
Jezik: 
Engleski

U samom srcu kalifornijske urbane džungle, pod okriljem 1987. i vibracijama koje se šire iz pukotina asfalta, "Freaky Tales" se ne pojavljuje kao još jedan film u nizu retro omaža, već kao montažno osmišljena vizija sna i noćne more, nalik viziji koju biste imali kad zaspete uz stari televizor ostavljen na pauzi, sa slikom VHS kasete u poslednjim trzajima magnetnog impulsa. Film se ne trudi da bude pitom – on hoće da vas lupi po čelu kao fanzin koji je neko ručno pravio u zadimljenoj sobi s pogledom na mural Che Guevare i grafit "Kill Your Idols".

Četiri segmenta, četiri sveta, četiri estetike. Niti koje ih povezuju nisu linearne niti klasično dramaturške – one su atmosferske, simbolične i ponekad namerno razbijene u hiljade šarenih fragmenata, kao razbijeno ogledalo u kojem se odražava duh jednog vremena koje više ne postoji, ali nas i dalje opseda. Otvaranje sa punk bendovima i njihovom borbom protiv neonacističkih agresora u klubu iz stvarnog života stvara osećaj haosa koji je neobuzdano lep. Akcija nije čista, ne teče, ona puca, secka, vibrira, baš kao i um tog perioda – nemiran, besan, rastrzan.

U sledećoj priči, dve devojke koje pokušavaju da se probiju u svetu rap muzike nisu samo protagonisti muzičke bajke, već i nosioci bola koji dolazi s pokušajem opstanka u industriji koja ne prašta žene koje ne pristaju da budu proizvod. Energija njihovih nastupa, stilizacija kadrova, ritam koji poskakuje kao igla na gramofonu – sve odiše buntom i osvetom.

Pedro Pascal u segmentu koji sledi ne glumi u klasičnom smislu – on lebdi kroz svoj narativ kao duh nekog starog detektiva iz noir filmova, umešan u dugove, zaborave, i jednu tihu čežnju za izlazom. Njegova priča najmanje vrišti, ali najviše boli. Njegove oči, neizgovorene rečenice, umor koji proždire svaki kadar – sve to stvara prostor za refleksiju, tišinu, tugu.

I kad pomislite da vas je film istresao do kraja, dolazi finalni segment – miks kung-fua, sportskog filma i furiozne osvetničke poezije, s likom Sleepy Floyda kao heroja poslednje šanse. Kroz koreografiju borbe, ekspresionistički kolorit i ritmičnu montažu, film ulazi u mitološku zonu, u kojoj realnost prestaje da bude važna – ostaje samo pravda, ma koliko krvava i teatralna bila.

Preporuka