Juče ujutru sam hteo da zakačim ovde neku pesmu koja metaforički bar ima neke veze sa protestima i Novim Sadom. Prvo mi je pala na pamet Okean od La Strade. Ja sam subjektivno oduvek taj grad povezivao sa tom melodijom i za mene to je uvek bila nezvanična himna Novog Sada. I spremim link, izdvojim prva dva stiha i još jednom pročitam reči pesme. Iako mi je dobro poznato da Tišmini tekstovi nisu dvosmisleni nego stosmisleni, iako se pominju hrabri mladi i sloboda, pomislio sam da optimizam koji se sliva niz ulice ovih dana nije adekvatan osećanjem koje provejava kroz Okean. Ta pesma mi je oduvek bila melanholična, dodušte kao sve Lunine i La Stradine. I tako obrišem link i rešim da je ipak ne zakačim.

A onda sinoć, kada sam video da je na novosadskom protestu ceo hor otpevao upravo Tišmin Okean, naježio sam se. Desetine glasova u harmoniji peva „U suton čuješ neku nepoznatu muziku“. Ceo život mi govore „ti i ona tvoja nepoznata muzika“, kad gle, ceo grad horski peva „nepoznatu muziku“. Za razliku od mene, mladi ljudi nisu pomislili da je pesma previše melanholična za skup kakav je bio juče, naprotiv. Valjda su zato oni mladi, a ne ja. Imajući sve ovo u vidu, mislim da je prilično jasno da nisam imao nikakvu dilemu kojom pesmom će početi današnji Gistro FM.

Pored nje, još nekoliko pesama se u ovoj epizodi bavi ovim vraćanjem pacova u kanalizaciju. Tu pre svega mislim na A Change is Gonna Come legendarnog Sema Kuka, Sabotage od Beastie Boys, People Get Ready u izvođenju Terija Kalijera i jednu od najlepših pesama svih vremena Revolution, grupe Spacemen 3. U njoj ima taj stih „I smell burnin' and I see a change comin' round the bend“ koji je kao stvoren za sve ono što ovde dolazi. Mnogo volim tu stvar, ali je baš dugo nisam slušao, mislim još od početka oktobra 2000.

U ovonedeljnoj epizodi šaljem poslednji pozdrav divnoj Merijen Fejtful čija fotka krasi današnji Gistro cover. Čućemo dve njene pesme koje obožavam. U toj drugoj postoje stihovi „We do things 'cause we must / The law of love and lust / Comes together just like oil on flame“ pa sam zato rešio da celu današnju emisiju nazovem The Law of Love and Lust. Ionako se ceo svet okreće zbog (nedostatka) nečeg od ta dva. Ili tri, ako računamo i law“.

Od noviteta čeka vas odličan novi folk album Bonija Prinsa Bilija, klavirsko, meditativno novo izdanje italijanskog pijaniste Ludovika Ajnaudija, odnosno genijalni tropikalija ambijent album kog potpisuje Kit Beri iz Londona (muzička štampa ga naziva „novi Brajan Ino“). Čućemo kako Džej Meskis opet obrađuje The Cure, novi džez album nemačke pijanistkinje Džulije Halsmen objavljen za legendarni ECM, ali i Hüsker Dü, The Beatles, Dilana Mondegrina, Grejs Kamings i mnogo toga još.

Preporuka

share