Parthenope [2024]
Film "Parthenope", najnovije ostvarenje renomiranog Paola Sorentina, teško se može doživeti kao išta više od prazne ljušture ogrnute vizuelnim sjajem. Napulj, kao grad koji u sebi nosi neiscrpan izvor inspiracije, ovde je sveden na kičastu razglednicu, lišenu duše i stvarne emotivne veze s pričom koju film pokušava da ispriča.
Priča prati mladu Parthenope, utelovljenu u liku Celeste Dalla Porte, čija gluma, iako upečatljiva, ostaje zarobljena u šablonski napisanom scenariju. Likovi deluju kao figure sa slikovnice, previše savršeni da bi bili stvarni, a dijalozi su plitki i često preopterećeni kvazi-filozofskim tiradama koje ne doprinose razvoju radnje. Umesto da istražuje dublje teme, film se povlači u sopstvenu površnost, verujući da lepi kadrovi mogu nadomestiti nedostatak sadržaja.
Sorrentino se ovde opasno približava autoparodiji. Njegova prepoznatljiva estetika, inače hvaljena zbog bogatstva detalja i lirskog tona, ovde se pretvara u zamornu, prenaglašenu stilizaciju. Scene su prepune simbolike koja ne vodi nikuda, a melodrama postaje toliko očigledna da se oseća gotovo uvredljivim za inteligenciju gledaoca. Umesto da priča o lepoti i njenim protivrečnostima, "Parthenope" postaje umetnički eksperiment koji gubi vezu sa životom.
Muzika, inače često jak adut u Sorrentinovim filmovima, ovde deluje generički i previše naglašeno, kao da očajnički pokušava da probudi emocije tamo gde ih nema. Zvuk klasičnih kompozicija u kontrastu sa modernim Napuljem mogao je da donese interesantnu dinamiku, ali je rezultat neujednačen i nedovoljno ubedljiv.
Poseban problem predstavlja struktura filma. Narativ je rastrzan, sa naglim promenama tempa koje deluju dezorijentišuće. Dok prvi deo pokušava da izgradi atmosferu, drugi se gubi u konfuziji nejasnih metafora i nepotrebno razvlačenih scena. Kulminacija, koja bi trebalo da ostavi snažan utisak, deluje mlako i bez ikakve katarze.