Najsvestraniji predstavnik savremene umetničke scene dragi je gost Beograda. Publika još uvek pamti izvođenje kontroverzne 24-časovne predstave „Olimp“ na 51. BITEF-u, u režiji Jana Fabra.
Na 52. Oktobarskom salonu učestvovao je sa instalacijom “I let myself drain (dwarf)”, u sklopu koje je bila izložena slika Jovana Popovića “Portret čoveka sa fesom” iz kolekcije Narodnog muzeja. Poklonivši svoj rad “I am a one-man movement” Kulturnom centru Beograda inicirao je osnivanje kolekcije Oktobarski salon i uticao na ostale umetnike da slede njegov primer.
„Svake noći radim do zore. Ne stižem da spavam mnogo fantaziram. U ovom času sam pauk koji zna da piše i crta, i koji želi da promeni svet. Ja, pauk, znam da se penjem uza zidove i da hodam po tavanici s glavom nadole.“
Jan Fabr
„Noćni dnevnik 1978-1984“, Kulturni centar Beograda 2012
Izložba „Praznik malih prijatelja“
Narodni muzej u Beogradu, 21.02-05.04.2020.
Velika galerija, drugi sprat
Kustos: Joana de Vos
Izložba „Praznik malih prijatelja“ Jana Fabra u Narodnom muzeju u Beogradu posmatraču, ukoliko ume da odstupi od nameta svakodnevice, nudi uvid u sopstveni svet čula i imaginacije dozvoljavajući mu da, prepustivši se neometanom vrtlogu asocijacija, kreira sopstveni teatar života.
Poželjno je da, pre ulaska u Narodni muzej, ostavite predrasude i utabani kalup poimanja da čekaju ispred, a da dozvolite da umetnost nastala percepcijom „fantastičnih insekata“ u vama izazove introspekciju i izlet u sopstveni univerzum misli, osećaja i mašte. Pred beogradskom publikom ovog puta nisu ni najnoviji ni najpoznatiji radovi Jana Fabra, već dela koja su ključna za razumevanje filosofije stvaralaštva belgijskog umetnika. Fabr je pažljivo posmatrajaću i izučavajući svet insekata u njemu pronašao raznolikost, dinamiku i jednostavnost, u kojima godinama pronalazi inspiraciju za crtanje i pisanje. Ističe da svoja dela stvara noću, dopuštajući tišini da izazove intuiciju, opsesije, strasti i osećaje.
Pored crteža, izloženo je i čuveno Pozorište paukovih glava, kao pandan „pozorištu života“, koje posmatraču pruža mogućnost da sopstvenom maštom režira jedinstveni komad. Odstupanje od lova na kratkotrajnu pažnju publike pruža dovoljno prostora da čula, instinkt, intuicija i lični teatar misli i emocija budu jedine smernice kroz izložbu.